Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

 Ztratíte-li kontakt s vnitřním tichem

 

ztratíte kontakt sami se sebou. 

 

A ztratíte-li kontakt se sebou samými, ztratíte se i ve světě.

 

 
 (Eckhart Tolle)

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

Co znamená kraniosaktální terapie? 

 

Kraniosakrální terapie (KST) je holistická (celostní) metoda, která jemně působí na nejhlubší struktury, harmonizující tělo i duši. Vylaďuje kraniosakrální rytmus, který pulzuje hluboko uvnitř našeho fyziologického systému a přímo souvisí s mozkem a centrální nervovou soustavou, ovlivňuje pohybové funkce, myšlení i emoce. Výzkum potvrdil, že např. lebeční kosti musí být ve stálém, jemném pohybu, aby se přizpůsobily rytmickému pohybu a tlaku tekutiny mozkomíšního moku. Jestliže tyto kosti ztratí schopnost se pohybovat v odpovídajícím rytmu, může dojít k různým onemocněním.

 

Obrazek

 Kraniosakrální terapii dále popsal a uvedl v praxi osteopat a chirurg Dr. John Upledger, v roce 1983. Uvedl ji jako terapii, která se provádí jemnými doteky rukou, díky kterým lze vycítit překážející omezení, blokády a zatvrdliny a tak podpořit u pacienta jeho vlastní uzdravující proces Dr. Upledger vychází ze zásady, že každému živému organismu jsou vrozeny mechanismy určené k přizpůsobení se na různé životní podmínky. Pokud je tato přizpůsobivost nedostatečně vyvinuta, podpoří ji KST tak, aby přirozené adaptabilní procesy začaly opět fungovat. Uvolněním lebečních švů, kostí i páteřních obratlů se podaří uvolnit mozkové a míšní blány, zvýší se možnost omývání určitých částí mozku i míchy mozkomíšním mokem a tím se zlepší funkce centrální nervové soustavy.

 

 

Průběh ošetření trvá 1 hodinu, kdy klietn leží oblečený na masážním lehátku a terapeut velmi jemným dotykem působí v oblasti lebečních kostí a na různých tělesných strukturách, kde je zjištěno napětí.

 

 

 

  Základní principy osteopatie (jejíž součástí je i KST)  formuloval americký osteopat Dr. Sutherland:

- tělo funguje jako celek

- tělo má své samoregulační mechanismy

- stuktura a funkce jsou navzájem provázané

  

Účinky KST 

 

 

 Tato metoda při správném způsobu použití vede k tomu, že člověk onemocní ojediněle, vzroste délka jeho života, rychleji se zotaví z různých traumat a jeho stárnutí probíhá příjemněji a důstojněji. Tělo pozitivně zareaguje na zákroky klasické medicíny a dají se tak omezit zásahy způsobené operacemi či podáváním léků. Pomocí kranisakrální terapie se dá udržovat zdraví a dále je budovat. Její používání vede k uvolnění i k větší ohebnosti těla a rovněž je s ní možno zasáhnout všechny buňky nervového systému i veškeré ostatní tělesné buňky. Tato metoda umožňuje zlepšit funkci nervového a hormonálního systému, odstranit negativní tělesné a emociální účinky stresu, zlepšit odolnost vůči onemocnění a tím pádem posílit, získat a udržet si zdraví.

 

 

 

 

 

 

 

 

 ObrazekKST vychází z předpokladu, že každý člověk má k dispozici svého „vnitřního lékaře“, nebo-li svoji vnitřní moudrost. Pomocí lze vysledovat všechny zdravotní problémy a zjistit, jak je možné tyto problémy vyřešit. Terapeut naváže dialog s touto vnitřní moudrostí a pak se řídí podle její rady. Nelze s ní manipulovat, ale pouze spolupracovat. To ona první zažehuje jiskru života a jako první ji přijímá mozkomíšní mok, což se projevuje rozpínavě se rozšiřujícími rytmickými pohyby celého systému, připomínající nádech a výdech a která byla přítomna celých devět prenatálních měsíců. Na sílu a schopnost této moudrosti reagují všechny tkáňové struktury, každá buňka. Řešení každého zdravotního problému je tedy nutno hledat v člověku samotném. Namísto sáhodlouhého a nákladného vyšetření i místo invazivních zákroků-operací, které jsou schopny podlomit obranyschopnost, vybízí kraniosakrální terapeut jemnými doteky, nebo jen svým záměrem, aby mu organismus sdělil nebo dal najevo příčinu problému.


Kraniosakrální terapie přistupuje k ošetření jako k cestě, na níž člověk prochází zážitky, které mají svůj hluboký smysl. Léčivý plán se odvíjí v jasném sledu tak, jak byly síly a zkušenosti umísťovány do středové polohy v systému. Během ošetření dochází k sjednocení celého systému, nastává reorganizace přítomných sil, jejich reorientace a náprava všech funkcí systému a zvýšení celkové vitality. Vrozená léčivá moudrost těla skrze biodynamické síly řídí činnost našich buněk, tkání i těla. Je to zdroj všech léčivých procesů, ale i normálního vývoje jedince, jeho zrání a osobního růstu.  

 

Při kraniosakrální terapii se pacient dostává do kontaktu s podstatou lidské existence. Na fyzické úrovni kontaktuje všechny tělesné funkce, na psychické úrovni zpracovává zkušenosti vztahující se k minulosti a na duchovní úrovni se dotýká smyslu života samého.

 

 K určitým omezením pohybu lebečních kostí dochází v důsledku částečné poruchy mozku a pohybového aparátu. Lebeční kosti nebo páteř mohou být deformovány i z důvodu traumatu (např. problémový a obtížný porod, úraz...) Jestliže se uvolní lebeční švy a kosti, pak se zdaří i uvolnit mozkové a mišní blény, pak se zvýší i možnost omývání určitých částí mozku i míchy mozkomíšním mokem. Tím se zlepší funkce centrální nervové soustavy.

 sdc15120.jpg

Co všechno může KST řešit?

 

Pro svoji jemnost, neinvazivnost a respektování moudrosti těla je možno tuto terapii doporučit: těhotným, dětem od narození a těžce nemocným, protože terapeut se snaží podpořit a zmobilizovat zdroj zdraví, který, který v každém člověku sídlí.

- zklidní a zharmonizuje nervovou soustavu

- zmobilizuje utlačené nervy

-  připraví na porod

-  vyladí a sjednotí poporodní stavy i stavy po traumatickém porodu

-  pracuje se špatným prokrvením některých částí mozku

-  řeší problémy s krční páteří i zatuhlé šíjové svaly

-  hypertenzi

-  deprese, vyčerpání

-  tinitus, závratě

 

u dětí řeší:

-  autismus, poruchy učení a soustředění, hyperaktivitu

-  skoliózu

-  bolesti hlavy (migrény), různé strachy a traumata

-  pomočování

-  dysfunkce nosní a oční

- problémy s dutinami a čelistmi

-  problémy po odstranění rovnátek (bolesti hlavvy)

- KST je vhodná pro děti s částečnou   poruchou mozku a pohybového aparátu (DMO) nebo s nervovým  poškozením  z důvodu traumatu:

  • porod kleštěmi
  • útlak hlavičky v porodním kanálu
  • úraz
  • havárie 

u starších lidí:   

- degenerativní zmněny páteře a kloubů

 - různé bolesti a problémy po operacích

- bolesti zad

-  odstranění fizických a emocionálních šoků

- různé dysfunkce mozku, poruchy neurologické i motorické

 Terapie se uplatní u lidí nosících  fixní rovnátka, čímž je zamezen pohyb čelistí a navazujících lebečních kostí, což se může časem projevit migrénami, šuměním nebo hučením v hlavě.

 

KST je vhodná i jako ošetření preventivní a regenerační a vždy zklidní nervovou  soustavu. Je to také terapie pro osoby, které touží pochopit a lépe vnímat svoje tělo a chtějí se posunout ve svém duchovním vývoji.

 

Po terapii se zvyšuje imunita, intelekt a zlapšuje se paměť. Vynikající a viditekné výsledky jsou dosahovány i po lehčích mozkových příhodách.

Tato terapie je vhodná i jako kosnetika, protože po odbourání stresu ze systému se vyhladí i vrásky v obličeji.

Zkombinováním  této terapie s homeopatickou léčbou ( která řeší dané problémy též holisticky), dochází k umocnění jejich účinků..

 

 

Obrazek

 

Kraniosakrální terapie je cesta, vedoucí k hlubšímu pochopení zákonů života, jeho vnímání, hybné síle a hluboké úctě k jeho podstatě.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář